top of page

Jak bezpiecznie odchudzić psa?Obserwujesz, że po zimie Twojemu psiakowi nabrało się troszkę za dużo ciałka? A może widzisz, że od pewnego czasu, pomimo braku zmian w sposobie odżywiania, pies przybiera na wadze i nie możecie tego opanować? Otyłość u psów to bardzo poważny problem, do którego niestety trochę zbyt łatwo doprowadzić, a za którym idą i inne przypadłości zdrowotne, znacząco wpływające na jakość, komfort i długość życia naszego psa (jak np. problemy z ortopedią, zwiększone ryzyko powstawania nowotworów, pogorszone funkcjonowanie układu odpornościowego, choroby serca czy problemy z układem oddechowym). Nadwaga może także wpływać negatywnie na ogólne samopoczucie naszego psiaka, zniechęcać go do podejmowania ulubionych aktywności i wpływać negatywnie na jego zachowanie.


Jak rozpoznać, czy to już nadwaga?

Przeprowadź badanie wzrokowo-dotykowe. Zobacz - o ile okrywa włosowa psa na to pozwala :) - czy od góry i z boku wyraźnie widać wcięcie w talii, czy jego brzuch jest nieobwisły. Dotknij okolice żeber, miednicy, sprawdź, czy kości są łatwo wyczuwalne pod palcami i pokrywa je jedynie delikatna warstwa tłuszczu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o kontrolę lekarza weterynarii.

Ważąc psa pamiętaj, że nawet dodatkowe pół kilo u małego psiaka może być dla niego sporą nadwagą.


Potwierdzasz obecność nadwagi? Jak zatem bezpiecznie odchudzić naszego nieszczęsnego pulpecika? Zacznijmy od analizy sytuacji :)

Jedzenie pod lupą

Najczęstszą przyczyną otyłości u psów jest przekarmianie lub podawanie karmy słabej jakości, pełnej wypełniaczy, które oprócz zapchania brzucha nie dostarczają psu odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Przeczytaj uważnie skład karmy Twojego psa, zobacz, czy białko jest jej głównym składnikiem, czy producent podaje w procentach zawartość składników, czy karma nie jest oparta w głównej mierze na ryżu, kukurydzy czy zbożach. Przelicz także kaloryczność podawanej psu karmy i wszelkich dodatkowych smakołyków oraz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, aby lepiej dopasować wielkość posiłków i ilość smaczków do jego indywidualnych potrzeb i pożądanej wagi. Jeśli nie masz pewności, czy odpowiednio żywisz swojego psa, skorzystaj z porady sprawdzonego zoodietetyka.

Sprawdzić kaloryczność karmy i jej dzienne zapotrzebowanie możesz korzystając z prostych kalkulatorów kalorii np. tutaj a zapytać o poradę odnośnie żywienia, tu.


Badamy!

Poproś zaufanego lekarza weterynarii o solidną kontrolę stanu zdrowia swojego pupila. Przyczyny nadwagi nie muszą leżeć w nadmiernej ilości spożywanych kalorii, za otyłością mogą chować się dolegliwości zdrowotne, takie jak np. chora tarczyca, problemy z wchłanianiem substancji odżywczych, zespół Cushinga, cukrzyca, problemy oddechowe, sercowe czy ortopedyczne, które zniechęcają psiaka do podejmowania aktywności fizycznych. Pamiętajmy także o tym, że niektóre leki mogą zwiększać apetyt naszych psiaków.


Ruch z głową

Postaraj się aby Twój psiak miał odpowiednią dla siebie dzienną dawkę ruchu. Zacznij od nieco dłuższych spacerów - zaserwowanie psu z nadwagą zbyt intensywnych ćwiczeń może dodatkowo nadwyrężyć jego, już i tak "ciężko" pracujące, ciało. Podpytaj zoofizjoterapeutę o to, jaka forma i czas trwania aktywności fizycznej będą dla Twojego psa najbezpieczniejsze przy jego obecnej masie, tak aby dodatkowo go nie przeciążyć, a zdrowo wpłynąć na proces zrzucania nadprogramowych kilogramów. Może Twojemu pupilowi pomogą także wspomagające odchudzanie masaże? :)

Sonia tarnowskim pieskom z całego serduszka poleca skorzystać z pomocy Sandry. I nie jest to post reklamowy, po prostu bardzo lubimy i podziwiamy podejście, metody i efekty pracy z Sandrą :)I najważniejsze, jeśli sytuacja Ci pozwala, nie zmieniaj nagle i drastycznie diety oraz aktywności psa. Zmiany wprowadzaj stopniowo, tak aby ciało psa miało możliwość na nie odpowiednio i zdrowo zareagować.

Powodzenia!


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page