top of page

Dlaczego ciągniecie na smyczy jest niezdrowe?Rozwinę dziś temat jednej z, według mnie, najważniejszych psich umiejętności, za jaką uważam chodzenie na luźnej smyczy (pisałam o mojej świętej trójcy psich skillsów w TYM poście). Ale podejdziemy to zagadnienie z innej strony - opowiem, dlaczego ciągniecie na smyczy jest szkodliwe. I nie będę się skupiać tylko na tym, jak nieprzyjemnie się spaceruje z psem turbo-ciągnikiem ;)

ZDROWIE

Nieustanne wędrowanie na napiętej smyczy wymusza na psie niewłaściwą postawę, powoduje zły rozwój fizyczny, zmienia jego naturalny sposób poruszania się. Krok jest sztywniejszy, ciało spięte, układ ruchu nie pracuje prawidłowo. Z tego robi się podkładka pod ból, problemy ortopedyczne, nieprawidłowy rozwój mięśni.

Psy ciągnące na smyczy, a przy tym chodzące na obroży, narażone są na uszkodzenia tkanek i urazy w obrębie szyi oraz kręgosłupa. Jak wykazało niedawne badanie szwedzkich naukowców z Andersem Hallgrenem na czele, 91% przebadanych psów ze wspomnianymi urazami szyi i kręgosłupa, miało opiekunów, którzy pociągają za smycz, lub smycz jest ciągle napięta podczas spaceru. Zdrowie psa to jedno, druga sprawa to kontuzje psich opiekunów wynikające z szarpania i ciągłego napięcia w obrębie ręki.


ZACHOWANIE I PROBLEMY BEHAWIORALNE

Co ma ciągniecie na smyczy do zachowania i problemów behawioralnych? Okazuje się, że bardzo dużo. Odbierając z ciała informację o napięciu, mózg zaczyna analizować otoczenie w poszukiwaniu jego przyczyny, bo ze spiętym psim ciałem najczęściej wiąże się jakiś komunikat ostrzegawczy czy stresująca okoliczność. W takich momentach może dojść do (niekoniecznie słusznego) powiązania jakiegoś bodźca z fizycznym wysztywnieniem np. widokiem innego psa, człowieka. Na napiętej smyczy, według badań Christiny i Auréliena Budzinskich, pies także dużo mniej węszy (uśredniając, do siedmiu razy mniej niż na luźnej smyczy) a przez to mniej się relaksuje i zapoznaje ze środowiskiem. Mówiąc prosto: napięcie w ciele = napięcie w umyśle.


Dlatego właśnie umiejętność chodzenia na luźnej smyczy jest niesamowicie ważnym aspektem dla dobrostanu naszych pupili, zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.


Jeśli mierzysz się z problemem ciągnięcia na smyczy i nie wiesz, jak go skutecznie przepracować, odezwij się, pomogę Ci znaleźć rozwiązanie :)

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page